مشاور امنیت ملی کاخ سفید می‌گوید

سیاسي
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

مشاور امنیت ملی کاخ سفید می‌گوید که خروج نیروهایی امریکایی از افغانستان برای آماده‌سازی ارتش ایالات متحده برای چالش‌های بزرگ ضروری بود.
جیک سالیوان در یادداشتی به فارین آفیرز، حمله روسیه بر اوکراین را یکی از چالش‌های سریع‌تر از پیش‌‌بینی خواند و تاکید کرد که اگر امریکا هم‌چنان درگیر جنگ در افغانستان می‌بود، روسیه با کمک به طالبان، تمرکز امریکا را در افغانستان نگه می‌داشت و جلوی کمک به اوکراین را می‌گرفت.
به گفته مشاور امنیت ملی کاخ سفید، امریکا هدف‌گیری هراس‌افکنی بین‌المللی را از راه دور در افغانستان حفظ می‌کند، اما دیگر وارد جنگ‌های درازمدت نخواهد شد.
جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت: «رییس جمهور بایدن مصمم به سازگاری بود. او به دخالت ایالات متحده در جنگ افغانستان، طولانی‌ترین جنگ در تاریخ امریکا پایان داد و برای اولین‌بار در دو دهه، ایالات متحده را از حفظ نیروهای نظامی در خصومت‌های فعال بیرون کرد. این انتقال بی‌تردید دردناک بود. به‌ویژه برای مردم افغانستان و سربازان ایالات متحده و سایر پرسنلی که در آنجا خدمت می‌کردند. در حالی که برای آماده‌سازی ارتش ایالات متحده برای چالش‌های پیش‌رو ضروری بود. یکی از آن چالش‌ها حتی سریع‌تر از آنچه پیش‌بینی می‌کردیم، با تهاجم وحشیانه روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ رخ داد. اگر ایالات متحده هم‌چنان در افغانستان می‌جنگید، به احتمال زیاد روسیه در حال حاضر هر کاری را که می‌توانست انجام می‌داد تا به طالبان کمک کند و واشنگتن را در آنجا متمرکز کند و از تمرکز آن بر کمک به اوکراین جلوگیری کند».
نصرالله استانکزی، استاد دانشگاه معتقد است: «امریکایی‌ها نمی‌خواستند در دو جبهه خود را مصروف بسازند. جنگ اوکراین برای‌شان اهمیت داشت. امریکا می‌خواست روسیه را در همسایگی آن مصروف کند و نگذار روسیه دیگر تهدیدی برای متحدان امریکا و منافع امریکا باشد».
با خروج نیروهایی امریکایی از افغانستان، نگرانی از فعالیت گروه‌های هراس‌افگن جهانی مثل القاعده و داعش در افغانستان بالا گرفت، از سویی شورای امنیت ملل متحد، برخی کشورهای منطقه و شماری از اعضای کانگرس‌ و مشاور امنیت ملی کاخ سفید می‌گویند که هرچند امریکا از مداخلات نظامی بزرگ فاصله می‌گیرد و دیگر وارد جنگ‌های درازمدت نخواهد شد، اما مقابله با تهدید پایدار هراس‌افگنی بین‌المللی را از راه دور حفظ می‌کند. چه در افغانستان و یا هر جایِ دیگر.