تنش بلخ و کابل؛ حمایت اسماعیل خان از نور و صالح از عبدالله

تنش بلخ و کابل؛ حمایت اسماعیل خان از نور و صالح از عبدالله

در ادامه کشمش‌های سیاسی میان عطامحمد نور، رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی و حکومت وحدت ملی افغانستان بعد از "برکناری" او از سمتش به عنوان والی بلخ، محمد اسماعیل خان، از رهبران حزب جمعیت و امرالله صالح، رئیس پیشین امنیت ملی واکنش نشان دادند.

امرالله صالح، در برابر سخنان آقای نور که دیروز با لحن شدید از عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان انتقاد کرد، از مواضع آقای عبدالله اعلام حمایت کرد

.

آقای صالح در اعلامیه‌ای برای توضیح موضع رسمی گروه "روند سبز" که خود رهبری آن را بر عهده دارد، از اظهارات آقای نور به عنوان "گسست" و "خروج" او از حلقه حامیان آقای عبدالله یاد کرده و افزوده که این امر به مشروعیت مقام رئیس اجرائی و "نقش محوری" آقای عبدالله آسیبی نمی‌رساند.

آقای صالح همچنین در صفحه توییترش نوشته‌ است آنچنان که در انتخابات ۲۰۱۴ از آقای عبدالله حمایت کرده بود، حالا موضعش حمایت از اوست.

از سوی دیگر، محمد اسماعیل خان، از رهبران جمعیت اسلامی افغانستان از اشرف غنی، رئیس جمهوری خواسته که در مورد برکناری عطامحمد نور از ولایت بلخ خویشتن داری نشان دهد.

او روز یکشنبه (۳ جدی/دی) در نشست خبری برای اعلام موضع خودش درباره تنش‌های اخیر ابراز امیدواری کرد که آقای غنی با خویشتن‌داری، از برکناری آقای نور خودداری کند تا به گفته او، فکر "گزینه‌های بعدی" در ذهن هیچ‌ کسی نگردد.

اسماعیل خان که از فرماندهان عمده جمعیت اسلامی در غرب افغانستان، والی قدرتمند هرات و وزیر انرژی و آب بود، از پذیرش استعفای آقای نور از جانب آقای غنی به عنوان "حذف" یاد کرد و نسبت به پیامدهای آن هشدار داد.

او ضمن توصیف حکومت وحدت ملی به عنوان "حکومت مصلحتی" و نه مبتنی بر قانون، پذیرش استعفای آقای نور را با "سیاست حذف" مرتبط دانست و تاکید کرد که "سیاست حذف" برای هیچ‌کسی قابل پذیرش نیست و همه از آن ناراحتند.

از جانب دیگر ادیب فهیم، معاون امنیت ملی افغانستان و پسر ارشد مارشال فهیم، معاون پیشین رئیس‌جمهوری، که از اعضای ارشد جمعیت اسلامی بود، هم از آقای عبدالله اعلام حمایت کرده است.

او با نشر عکسی از پدر درگذشته‌اش با آقای عبدالله و احمد شاه مسعود در صفحه رسمی فیسبوکش نوشته است:"جناب داكتر صاحب عبدالله عبدالله در جايگاه رهبری مجاهدين و نمايندگی ميليون‌ها هموطن ما در حكومت قرار دارند. بي احترامی به اين جايگاه، بی‌احترامی به همه ماست."

عطامحمد نور در سخنرانی اخیرش آقای عبدالله را "مار آستین" خواند و گفت که او "دندان‌هایش را به جان من تیز کرده" و هشدار داد که

از سوی دیگر، صلاح‌الدین ربانی، رئیس جمعیت اسلامی و وزیر خارجه شامگاه روز شنبه (۲ جدی/دی) با شماری از اعضای شورای رهبری جمعیت اسلامی به مزارشریف رفت تا گفت‌وگوها روی سرنوشت آقای نور را ادامه دهد.

از جلسه‌ای که با حضور آقایان ربانی، نور و شماری دیگر سران جمعیت در مزارشریف برگزار شد، اطلاعات چندانی در دست نیست، اما آقای نور در صفحه فیسبوک خود نوشته که در این نشست درباره "مواضع جمعیت اسلامی، آخرین تحولات کشور و برنامه‌های بعدی" صحبت شد.

آقای غنی و منابع نزدیک به او تا حال به اظهارات آقای نور واکنشی نشان نداده اند، اما انتظار می‌رفت که عبدالله عبدالله در کنفرانسی خبری مواضع خود را در این خصوص اعلام کند، ولی این کنفرانس ظاهرا لغو شده است.

تا حال درباره عدم حضور آقای عبدالله در این کنفرانس خبری توضیحی رسمی داده نشده است، اما برخی از منابع نزدیک به آقای عبدالله به صورت غیررسمی گفته‌اند که ممکن است این کنفرانس در روزهای بعدی برگزار شود.

آقای نور دیروز در اظهارات تندی گفت که هیچ‌کسی صلاحیت برکناری او را ندارد، نه اشرف غنی رئیس جمهوری و نه عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی. او تاکید کرد که تنها جمعیت اسلامی می‌تواند درباره ماندن یا رفتن او از ولایت بلخ تصمیم بگیرد.

آقای نور با تاکید بر این که در سمت ولایت بلخ می‌ماند تا "پروژه طالبان و داعش ناکام شود"، آقای غنی را "دشمن" خود و آقای عبدالله را "مار درون آستین" خواند و رئیس اجرائی را هدف حملات لفظی شدیدی قرار داد.

 

لوستل شوی 548 ځله Last modified on یکشنبه, 03 جدی 1396 20:55

خپل نظر وليکئ

ټولې کړکۍ چې د ستوري (*)نښه لري ډکول يې ضروري دي