رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان برکنار شد

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان برکنار شد

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، نجیب‌الله احمدزی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات، را از سمتش برکنار کرده است.

در فرمان آقای غنی آمده است که نهادهای مربوط فهرست نامزدان جدید را برای عضو جدید کمیسیون پیشنهاد کنند.

آقای احمدزی، یک سال پیش به عنوان رئیس کمیسیون مستقل انتخابات از سوی بقیه اعضای این کمیسیون انتخاب شده بود

.

اصلاحات در قوانین و کمیسیون‌های انتخاباتی یکی از مفاد اصلی موافقتنامه‌ای بود که بر بنیاد آن حکومت وحدت ملی ایجاد شد. بعد از تاخیر زیاد، اعضای جدید کمیسیون از سوی رئیس جمهوری انتخاب شدند.

بعد از گذشت یک سال از آغاز به کار کمیسیون‌ها، انتقادها از کم‌کاری و بی‌کفایتی کمیسیون‌ها بالا گرفت و شماری خواهان انحلال و یا اصلاح بنیادی این کمیسیون‌ها شدند.

روند گزینش کمیسیون‌ها

کمیته گزینش براساس فرمان تقنینی اشرف غنی با پنج عضو شامل نمایندگان دادگاه عالی، کمیسیون حقوق بشر، کمیسیون نظارت بر اجرای قانون اساسی، یک نماینده جامعه مدنی و یک نماینده نهادهای مدافع حقوق زنان تشکیل شده است.

در حال حاضر جاوید رشیدی عضو دادگاه عالی به عنوان رئیس، ضیا لنگری عضو کمیسیون حقوق بشر، عبدالله شفایی عضو کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی، یوسف رشید نماینده جامعه مدنی و ماری اکرمی به عنوان نماینده نهادهای فعال حقوق زنان در این کمیته عضویت دارند.

این کمیته درخواست‌های متقاضیان عضویت در کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی را بررسی و اسامی ۲۱ نفر را برای گزینش هفت عضو کمیسیون انتخابات و ۱۵ نفر دیگر را برای گزینش پنج عضو کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی به رئیس جمهوری معرفی می‌کند.

کمیته گزینش مرجعی است که درخواست‌های عضویت در این نهادهای انتخاباتی را دریافت و شرایط متقاضیان را بررسی می‌کند.

 

لوستل شوی 512 ځله Last modified on چهارشنبه, 24 عقرب 1396 18:20

خپل نظر وليکئ

ټولې کړکۍ چې د ستوري (*)نښه لري ډکول يې ضروري دي