سرپرست وزارت معارف افغانستان برکنار شد

سرپرست وزارت معارف افغانستان برکنار شد

اسدالله حنیف بلخی، سرپرست وزارت معارف/آموزش و پرورش افغانستان امروز از وظیفه‌اش برکنار شد.

در یک حکم ریاست جمهوری افغانستان که به رسانه‌ها فرستاده شده، محمد ابراهیم شینواری معاون این وزارت به عنوان سرپرست آن معرفی شده است.

قبلاً گفته می‌شد که آقای بلخی از در اثر بیماری قادر به پیشبرد کارهایش نیست، اما یک منبع به بی‌بی‌سی گفت که رئیس‌جمهوری اشرف غنی از کارکردهای او راضی نبوده است

.

در حکم ریاست جمهوری آمده است که تا زمان معرفی نامزد وزیر جدید، آقای شینواری از وزارت معارف "وارسی" خواهد کرد.

آقای بلخی درست یک سال پیش، پس از استیضاح از سوی مجلس نماینده‌گان افغانستان، نتوانست رای اعتماد کسب کند و رد صلاحیت شد، اما به عنوان سرپرست به کارش ادامه می‌داد.

بیشتر بخوانید:

اسدالله حنیف بلخی متولد سال ۱۳۳۶ خورشیدی در ولایت بلخ در شمال افغانستان است. آقای بلخی از دانشگاه ام القری عربستان مدرک دکترا دارد. او در سال ۱۳۸۲ در وزارت خارجه افغانستان شروع به کار کرد و در سال ۱۳۹۱ نیز به عنوان سفیر افغانستان در کویت منصوب شد.

وزارت معارف افغانستان با داشتن ۲۶۲ هزار کارمند، بزرگ‌ترین ساختار تشکیلاتی و ۶۸ درصد کل کارمندان غیرنظامی دولت را در اختیار دارد.

در حال حاضر حدود ۹ میلیون شاگرد، ۲۰۰ هزار معلم، ۱۷ هزار مکتب متعلق به این وزارت است و هنوز حدود ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار کودک در افغانستان از آموزش محرومند.

از وجود فساد اداری در نهادهای آموزشی افغانستان بارها در رسانه‌ها و برخی گزارش‌های تحقیقی سخن گفته شده است. در یک مورد اداره بازرس کل آمریکا برای بازسازی افغانستان از وجود "معلمان خیالی" خبر داد. مبارزه با "فساد گسترده" یکی از چالش‌های دیرینه این وزارتخانه بوده است.

 

لوستل شوی 482 ځله Last modified on سه‌شنبه, 23 عقرب 1396 19:49

خپل نظر وليکئ

ټولې کړکۍ چې د ستوري (*)نښه لري ډکول يې ضروري دي