استقرار ٥٠٠٠ نظامی آمریکا در افغانستان

استقرار ٥٠٠٠ نظامی آمریکا در افغانستان

رئیس‌جمهور آمریکا با هشدار به طالبان درباره ایجاد خطر برای اتباع آمریکا، گفت که با استقرار ۵ هزار نظامی در افغانستان موافقت کرده است.

گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از الجزیره، «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا از موافقت خود با استقرار 5 هزار نظامی در افغانستان برای تسهیل خروج اتباع آمریکایی در این کشور خبر داد.
بایدن در بیانیه‌ای که از اقامتگاه «کمپ دیوید» قرائت کرد گفت: حضور دائمی آمریکا در کشوری که درگیر جنگ داخلی است برای من گزینه‌ای قابل قبول نیست.
وی اظهار داشت: قراردادی که رئیس‌جمهور قبل (دونالد ترامپ) امضاء کرد، طالبان را در قوی‌ترین موقعیت نظامی از سال 2001 میلادی تاکنون قرار داده است.
رئیس‌جمهور آمریکا گفت: در صورتی که ارتش افغانستان کنترل این کشور را به دست نداشته باشد، دیگر فرقی ندارد که ما چند سال در این کشور حضور داشته باشیم.
بایدن مدعی شد: ما به افغانستان رفتیم برای شکست کسانی که در 11 سپتامبر به ما حمله کرده بودند و مأموریت ما به کشته شدن اسامه بن لادن و شکست القاعده انجامید.
رئیس‌جمهور آمریکا گفت: به نمایندگان طالبان در دوحه گفتیم که هر اقدامی از سوی آنها در خاک افغانستان که نیروهای آمریکایی یا دیپلمات‌های آمریکایی را در معرض خطر قرار دهد، با واکنش نظامی سریع وکوبنده آمریکا مواجه خواهد شد.
وی اظهار داشت: از وزیر خارجه خواستم که از «اشرف غنی» رئیس‌جمهور افغانستان و دیگر سران این کشور در جلوگیری از خونریزی بیشتر و رسیدن به حل بحران حمایت کند.
بایدن گفت: به نیروهای مسلح و اطلاعاتی خود دستور دادیم که برای مقابله با تهدیدات تروریستی از سوی افغانستان هوشیار باشند.

 

 

لوستل شوی 174 ځله