جزئیات نامه هشدارآمیز وزیر خارجه امریکا به سران حکومت افغانستان

جزئیات نامه هشدارآمیز وزیر خارجه امریکا به سران حکومت افغانستان

 

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا با ارسال نامه‌ای به رییس جمهور غنی دیدگاه دولتش درباره روند صلح افغانستان و اقدامات واشنگتن در این راستا را شرح داده است. در این نامه ضمن این‌که بر ضرورت به نتیجه رسیدن روند صلح تأکید شده است، درباره وخامت اوضاع در افغانستان پس از خروج کامل نیروهای امریکایی و خارجی نیز هشدار داده است.  وزیر امور خارجه امریکا خود لحن متن این نامه را « فوری» توصیف کرده است.

نامه‌ وزیر خارجه امریکا که از سوی زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه این کشور در امور صلح افغانستان به رییس جمهور غنی سپرده شده است، به تازه‌گی همه‌گانی شده است. سخنگویان ارگ ریاست جمهوری و شورای عالی مصالحه ملی تأیید کرده‌اند که این نامه را رییس جمهور غنی و عبدالله عبدالله دریافت کرده‌اند.

در نامه‌ای که به رییس رییس جمهور غنی سپرده شده است، آنتونی بلینکن گفته است که مشابه این نامه را به عبدالله عبدالله نیز فرستاده است.

 

وزیر خارجه امریکا در این نامه توضیح داده است که تاکنون بررسی سیاست دولت بایدن در قبال افغانستان نهایی نشده است، اما به این نتیجه اولیه رسیده است که بهترین راه برای منافع مشترک افغانستان و امریکا این است که روند گفت‌وگوهای صلح سرعت پیدا کند و همه طرف‌ها به تعهدات خود پای‌بند باشند.

در بخشی از این نامه وزیر خارجه امریکا گفته است که به هدف رسیدن به راه حل سریع، آتش‌بس دایمی و جامع، امریکا تلاش دیپلماتیک در سطح بالا را با اطراف دخیل، کشورهای منطقه و سازمان ملل متحد دنبال می‌کند.

به گفته بلینکن، واشنگتن از سازمان ملل متحد خواهد خواست تا نشستی را با حضور وزیران خارجه و نماینده‌گان روسیه، چین، پاکستان، ایران، هند و امریکا برای بحث روی یک رویکرد مشترک در حمایت از صلح افغانستان ترتیب دهد. او توضیح داده است که کشورهای مزبور منافع‌شان در افغانستان با ثبات نهفته است و برای رسیدن به این هدف باید باهم کار کنند.

در نامه، وزیر امور خارجه امریکا نوشته است که از زلمی خلیل‌زاد خواسته شده است که طرح‌های پیشنهادی و مکتوب خود را به هدف تسریع روند صلح در مورد راه حل سیاسی، گفت‌وگوها و آتش‌بس با دولت افغانستان و نماینده‌گان طالبان در میان بگذارند.

آنتونی بلینکن گفته است که این طرح‌ها نقشه‌ راهی برای روند صلح است، اما امریکا قصد تحمیل آن را بر طرف‌ها ندارد. به باور بلینکن، این طرح‌ها دولت و طالبان را قادر می‌کنند که روی اصول بنیادینی که ترتیب قانون اساسی و حکومت آینده را هدایت می‌کند و نقشه‌ راه برای یک دولت فراگیر و آتش‌بس دایمی و جامع کار کنند. او از رییس جمهور خواسته است که در مورد این طرح‌ها، موضع سازنده‌ای اختیار کند و با زلمی خلیل‌زاد درباره توسعه آن گفت‌وگو کند.

وزیر امور خارجه امریکا هم‌چنان گفته است که کشورش در آینده نزدیک از ترکیه خواهد خواست تا در سطح بلند نشستی را بین مقام‌های دو طرف برای نهایی کردن توافق‌ صلح برگزار کند. او از رییس جمهور غنی خواسته است که در این نشست شرکت کند و یا هم نماینده‌ی خود را بفرستد.

در نامه وزیر امور خارجه امریکا هم‌چنان بر تلاش‌ها برای کاهش خشونت با سطح بلند تأکید شده است. او گفته است که خشونت‌ها خسارات غیرقابل قبولی را برای بر مردم افغانستان تحمیل می‌کند و تلاش‌ها برای روند صلح را تضعیف می‌سازد.

آنتونی بلینکن هم‌چنان گفته است که کشورش پیشنهادی را برای کاهش ۹۰ روزه خشونت‌ها تهیه کرده است که هدف آن جلوگیری از آغاز حملات بهاری طالبان هم‌زمان با تلاش‌های دیپلماتیک برای حمایت از یک توافق‌ سیاسی در افغانستان است.

در بخشی از نامه بر وحدت میان رهبران افغانستان تأکید شده است. وزیر امور خارجه امریکا گفته است که اختلاف رهبران افغانستان در اوایل دهه ۱۹۹۰ برای این کشور فاجعه‌بار بود و نباید اجازه داده شود که این بی‌اتفاقی فرصت پیش‌رو را هدر دهد.

وزیر امور خارجه امریکا به نشست‌های رییس جمهور غنی با عبدالله عبدالله، رییس جمهور پیشین و عبدرب الرسول سیاف اشاره کرده و گفته است از این اقدامات حمایت می‌کند و رییس جمهور غنی را ترغیب کرده است که کار با رهبران سیاسی برای توافق روی اهداف مشخص برای مذاکره با طالبان در مورد حکومت‌داری، تقسیم قدرت و اصول اساسی ادامه هد.

آنتونی بلینکن تأکید کرده است که امریکا هیچ گزینه‌ای را کنار نگذاشته است و در حال بررسی خروج کامل نیروهایش از افغانستان تا اول ماه می است. به گفته وزیر خارجه امریکا، با وجود کمک‌های این کشور به نیروهای امنیتی افغانستان پس از خروج نیروهای امریکایی، او نگران است که وضعیت امنیتی افغانستان بدتر شود و طالبان با سرعت مناطق بیش‌تر را تصرف کنند.

در پایان نامه، وزیر امور خارجه امریکا از رییس جمهور غنی خواسته است که «فوریت لحن» او را در این نامه در مورد کار جمعی درک کند و او منتظر ادامه کار با رییس جمهور غنی به عنوان یک شریک است.

لوستل شوی 275 ځله Last modified on یکشنبه, 17 حوت 1399 20:39