داکتر محمداشرف غنی شخص معمولی نیست!

داکتر محمداشرف غنی شخص معمولی نیست!

روزنامه دان پاكستان مينويسد:

او در حال ساخت چاراهی اقتصادی آسیا در افغانستان میباشد که از یکطرف توسط پاکستان در محاصره نا امنی و بی ثباتی در کابل دست و پنجه نرم میکند.
از طرف دیگر، ایران فشارهای مستقیم و غیر مستقیم بر افغانستان که امروز هنوزه پرپای خود ایستاده نشده است وارد میکند.
روسیه هم دخالت آشکار و نقش ناکام که در هنگام دولت داکتر نجیب الله در افغانستان بازی کرده بود تکرا بازی میکند.


از همه مهمتر جنگسالاران ویرانگر که دیروز افغانستان را به خاک و خون یکسان نموده بود، هنوز هم از تکرار جنگ مجدد برای دریافت امتیازات بیشتر رئیس جمهور غنی را تهدید و یاهم از طریق آشوب و اغتشاش های مکرر وقت او را ضایع و پلان هایش را ناکارا میدانند.
مگر باز هم غنی بدون توپ، تانک و یاهم باداشتن تأسیسات اتومي دو همسایه ایران و پاکستان را که چهل سال برای ادامه آتش در افغانستان دامن میزدند به زانو در آورد. این در حالیست که پاکستان از فرصت های اقتصادی صد در صد برخوردار میباشد مگر هیچ پلان اقتصادی ندارد. چون اقتصاد پاکستان به افغانستان گره خورده است. بزرگترین پلان اقتصادی پاکستان این بود که مرزهای خودش را به افغانستان ببندد و تاجران افغان را بیازارد. بار ها تاجران ملی و اقتصاد دانان پاکستاني برای پاکستان هشدار خطر میداد و میگفتند، غني شخص معمولی نیست و با اشرف غني زور اقتصادی نزنیم بهتر است اما سیاست خارجی پاکستان به قدر پوسیده بود که بار بار اشتباهات و ضديت خویش را علیه افغانستان تکرار کرد. در روز های نخست کاری از اشرف غنی پرسیدند: سياست خارجي ات را از کجا شروع میکنید؟
غنی نام یکی از کشور هاي همسایه شمال افغانستان را به زبان آورد همه خندیدند مگر ما تکان سخت خوردیم. چون ما میدانستیم غنی چه میگوید، باز هم پاکستان به شرارت خود ادامه داد.
اینک ما برای افغانستان حق میدهیم چون رئیس جمهور غنی در نخست، پاکستان را در آغوش گرفت در حال که هند برايش مقدمتر از پاکستان بود.
مگر پاکستان به مانند کودک خرد سال در آغوش رئیس جمهور غنی لباس خودرا تر نمود.
غنی به هند دست اقتصادی داد و هندوستان از غنی استقبال بسیار گرم کرد، باز هم پاکستان دروازه های خود را به روي افغانستان بست.
بلآخره روزی رسید که غنی به سیاست خاموش خود دروازه های اقتصادی تمام کشور هارا برای همیشه به روي پاکستان ببندد. امروز افغانستان به طرف پیشرفت ترقی و ثروتمند شدن روان است و پاکستان به طرف نابودی و انزوا.
افغانستان چهار راه اقتصادی آسیا و اروپا ميشود و پاکستان به کوچکترین پس کوچه های کشور های پس رفته مبدل میشود.
هنوز هم پاکستان فرصت توبه در مقابل رئیس جمهور غنی ومردم افغانستان را دارد.
در غير این صورت پاکستان برای همیشه محتاج افغانستان خواهد بود، چون غني افغانستان را به زود ترین فرصت به اوج غنامندی میرساند.
غنی که پاکستان در مقابلش کودک بیش نیست، چهار پلان بزرگ که اشرف غنی بالایش کار میکند تقریبآ جامه عمل نیز پوشیده است
پلان های که ممکن حتی اروپایی ها درخواست پناهنده گی را در افغانستان بکنند.
۱ پلان اول او صلح سرتاسری است که تقریبأ به آن دست یافته است.
این پلان تمام مردم افغانستان را واحد میسازد و جنگ در افغانستان را خاتمه میدهد.
۲ استخراج شفاف معادن زیر زمینی افغانستان.
افغانستان ميتواند با استخراج معادن خویش به ثروتمند ترین کشورها در جهان مبدل شود.
۳ مهار آب در افغانستان.
افغانستان ميتواند هر قیمت که بالای آب خود بگزارد پاکستان و ایران ناگزیر آن قیمت را به افغانستان بپردازند. چون راه دیگر وجود ندارد، ایران و پاکستان باید برای ادامه حیات خود از آب افغانستان مستفید شوند چون اراده هرنوع تجاوز نظامی علیه افغانستان را باید از ابر قدرت دنیا، روسیه سابق تجربه کرد.
۴ نحوه انحصار سرمایه بیش از ۲۰۵ کشور جهان در افغانستان است، که شاید ارزش تیکه سنگ افغانستان معادل طلا به سایر کشورهای جهان مبدل شود. چون هرسنگ افغانستان قیمت خاص خودش را دارد. اینک رئيس جمهور غنی تمام مهره های مفسد و ناکار را یا از وظایف سبکدوش و یاهم بی صلاحیت کرده است و اکثریت امور دولت داری را خودش به پیش میبرد. سران حکومت پاکستان ۱۸ ساعت میخوابند و رئیس جمهور غنی ۱۸ ساعت کار میکند. در حال حاضر تعداد اتباع افغانستان از کار کرد های غنی راضي نیستند این ناراضی ها هم بسیار زود بیدار خواهند شد. خوب و بد خویش را دانسته و اشرف غنی را درک خواهند کرد.
تکرار میگوییم که پاکستان باید سیاست ناکام خود را در برابر افغانستان تغیر دهد امروز شانس داریم که افغانستان صدای مارا بشنود چون فردا افغانستان در جای قرار خواهد داشت که شاید صدای فریاد های پاکستان را به آساني نشنود
کمک های آمریکا، بانک جهاني، بریتانیا، عربستان سعودی، و چین که بعد از هزار مکر، نیرنگ، ناله و فریاد دولت پاکستان به پاکستان وعده شده بود.
اشرف غنی توانست با یک قلم دو کلمه سياست خود تمام کمک های مذکور را به نفع افغانستان ببرد و پاکستان با کشتی بزرگ و همه امکانات در ساحل بیچاره بماند. بازهم پاکستان از شناخت غني کوتاه آمد.
امروز افغانها قادر هستند که به دستان خالی و اعتبار بین المللی رویا های نیاکان شانرا تحقق بخشند. پروژه هاي را آغاز کرده اند که ما فکر نمیکردیم مردم کشور مثلي افغانستان حتی نام آن پروژه هارا بداننددر حال حاضر ما شاهد احداث آن در افغانستان هستیم و حالا در پاکستان پروژه های که نیاکان مان در پاکستان آغاز کرده بود در نتیجه زور آزمایی و خيانت به افغانستان اشرف غنی را واداشت تا پاکستان را به چاه قحقرا سوق کند در نتيجه پاکستان بیش از چهاده پروژه ملی و حیاتي را در به زوال رفتن اقتصاد پاکستان برای همیشه متوقف کند. اگر افغانستان به مراد صلح برسد دیگر همسایه های بدبین افغانستان به افغانستان نه خواهند رسید. چون افغان‌ها از هیچ کسی کم نیستند، مردم قوی توانا و باجرئت هستند.
روزنامه دان- چاپ اسلام آباد .

زنده پاینده سربلند و موفق باد داکتر صاحب محمد اشرف غنی ریس جمهور دولت جمهوری اسلامی افغانستان !

 

لوستل شوی 1047 ځله