وروستي مطالب

مسلمانی این همین است که ما می بینیم؛ استاد دانشمند!

دوشنبه, 13 ثور 1400 19:15

 

محمد عالم افتخار

با اینکه صحت خوبی نداشتم و در غیر آن برنامه این بود که پیرامون شهکار هنر نمایشی فولکولوریک افغانستان یعنی سریال باشکوه «د کوندی حوی» ادای دین نموده و عرایض  و ارزش یابی های خودم را به هموطنان و تاریخ و فرهنگ این مرز و بوم تقدیم و تسلیم نمایم؛ اما برخوردن با کلیپ ویدیویی آتی؛ دیگرگونم ساخت و بی قراری ای در من خلق نمود که نتوانستم تا اعاده کامل صحت و به هرحال تا فرصت دیگر؛ صبر پیشه نمایم:

خشونت علیه زنان در لفافه‌ی دینِ سنتی

دوشنبه, 06 ثور 1400 12:52

نوریه تابش کاپیتان تیم هندبال ' صلح آوران '  در افطار ماه رمضان همراه با زن برادرش کشته می‌شود ، قاتل به منطقه‌ی طالبان فرار می‌کند  و در پناهگاه قاتلان پناه می‌گیرد ، باز خون زنان به آسانی پایمال می‌گردد اگرچه اعتراضی از طرف مردم و بخصوص مردان هم نسبت به چنین خشونت‌هایی دیده نمی‌شود زیرا نورم اجتماعی و فرهنگی مردم مسلمان افغانستان می‌پذیرد

مشارکت زنان نامدار در حماسه و تاريخ افغانستان

دوشنبه, 30 حمل 1400 20:22


تتبع و نگارش : ناهيد  علومی
نويسنده کتاب زنان نخبه افغانستان ، فعال امور اجتماعی و امور زنان ..

            زنان افغانستان از گذشته های دور تا امروز در عرصه های سياسی، اجتماعی وفرهنگی سهم شايسته ودرخور اهميتی داشته اند، درهر مرحله يی از تاريخ سياسی افغانستان ميتوان از نقش برجستۀ زنان ياد آور شد و به نسل های بعدی بشارت داد که زن افغان در هر دور تاريخ به رغم دشواری ها وموانع جدی برازنده گی وشايسته گی لازم را ازخود تبارز داده اند.

توضیحی بر حقیقت و مجاز ـ دنیای حقیقی و دنیای مجازی

دوشنبه, 23 حمل 1400 20:17

 

محمد عالم افتخار 

                یوروپ کی لویه ځویه تاته وایم 

آدم؛ حوا سره  پشتو  ویله     خدای؛ موسی سره پشتو ویله

عیسی امت ته په خطاب کی وویل  مریم؛ له ما سره پشتو ویله

(په صحیفو کی د انجیل راغلی    مریم عیسی سره پشتو ویله)*

یوسف د مصر د عزیز ماڼی کی    له زلیخا سره  پشتو  ویله

چرا خرافات؛ تعین کنندهِ جنگ و صلح و حاکمیت و محکومیت و شیوه های زندگیست!؟

یکشنبه, 15 حمل 1400 19:27

محمد عالم افتخار 

بدون «حس کنترول بر محیط زیستی» در بشر؛ احساس امنیت و اطمینان از «بقا» در جهان پر از خطر و آشوب به پرتگاه هولناک می افتد. لذا تلاش برای اینکه افراد؛ از چنین حسی برخوردار شوند؛ نزد انسانهای نخستین ظهور کرده؛ و با گذشت زمانه ها و عصر ها تشدید می یافته است.

بقیه در ضمیمه

 

افغانها نیازمند همکاری متقابل اند

سه‌شنبه, 03 حمل 1400 21:22

 پوهاند داکتر محمد اسلام رحیمی    

چرا این عنوان را برګزیدم ؟ بخاطری که بیش از هروقت دیګر، مردم ما در داخل و خارج کشور، جهت حل مشکل شان به همبستګی وهمکاری با یکدیګرنیازدارند . درین راستا ، یک مثال عملی و آشنا به هموطنان ما درکشورالمان را متذکر میشوم . تا مصداق سخن اینجانب باشد : 

نوروز باستان ، حلول سال نو و قرن نو را گرامى ميداريم !

شنبه, 30 حوت 1399 22:13

ما در آخرين روز سال ( ١٣٩٩ هجرى - شمسى ) قرارداريم ، ختم سال مبين اين واقعيت اسفبار است كه يكسال ديگر بر سالهاى هلاكتبار جنگ و عواقب خانمانسوز ان و صفحات سياه بيشتر براوراق جنايات شرارت پيشه گان تروريست ايزاد گرديد .

د مرادونو کاروان

جمعه, 29 حوت 1399 23:48

 ولي الله ملکزی 

د یو فیلسوف وینا ده (د هیلو په سمندر کې غوپه کیدل، د نا امیدۍ په ساحل کې له پاتې کیدو څخه ډیر غوره دي) ځکه چې هیله د ژوند کولو او نورو ته د ژوند بښلو، ښکلی هنر دی. هیله د هرې هڅې تاداو او د هر باور د زیږون سرچینه ده. په زړه کې د مراد لرل، په خپل مخ باندی د موسکا شال غوړوي او د مقابل لوري د ډاډ لامل ګرځي.