ازموده را ازمودن خطا ست

رحمت اله روان

/popups/popup_lupe/0,,4092396,00.html

افغانستان نياز به يک رهبر جديد دارد، اين مطلب را زلمي خليلزاد، سابق سفير ايالات متحده امريکا در افغانستان و نمايندۀ ويژۀ اين کشور در سازمان ملل متحد، در حضور برخي از آگاهان سياسي در کابل گفته است .
خليلزاد که از دو روز به اين سو در کابل به سر ميبرد، برخي از تحليلگران سياسي مطرح را، از جمله قسيم اخگر، فهيم دشتي، وحيد مژده و عبدالحميد مبارز، به روز گذشته به هوتل سيرينا-کابل دعوت نموده و با آنها به مدت تقريبا ً سه ساعت در رابطه با اوضاع افغانستان بحث و تبادل نظر نموده است.
احمد سعيدي کارشناس امور سياسي افغانستان طي مصاحبۀ اختصاصي با راديو صداي آلمان گفت که آقاي خليلزاد با معلومات "بي حد دقيق" در رابطه با اوضاع در افغانستان به کابل آمده است و قصد صحبت با جناح هاي مختلف را دارد. سعيدي افزود که آقاي خليلزاد در تحليل اش از اوضاع در افغانستان، آيندۀ خطرناکي براي اين کشور ترسيم نموده است و به اين دليل موضوع تغيير رهبري را در سطح رياست حکومت مطرح کرده است .
به گفتهء سعيدي آقاي خليلزاد به اين باور است که غرب در رابطه با افغانستان دچار تشويش جدي ميباشد و حتي به فکر قطع همکاري هايش با اين کشور است، البته در صورتيکه تيم جديدِ با تجربه و کاري در کابل روي کار نيايد. به نظر آقاي سعيدي در اينجا، زلمي خليلزاد واضحا ً به موضوع نقش خود در انتخابات رياست جمهوري سال آينده اشاره نکرده است و اما سياست مدارانه گفته است: هرگاه ملت افغانستان خواسته باشد، او آمادۀ انجام هر نوع خدمت براي مردمش خواهد بود. خليلزاد در عين حال افزوده است که مشکلات اساسي افغانستان را يک شخص نه بلکه يک تيم کارآ ميتواند حل کند .
بنابر تعبير آقاي سعيدي، سفر زلمي خليلزاد به کابل به اين دليل صورت گرفته است تا در صحبت با جناح هاي مختلف روشن بسازد که تا چه حد از پشتيباني گروه هاي پر نفوذ برخوردار ميباشد. به همين دليل قرار است خليلزاد امروز پنج شنبه با معاونين رييس جمهور در کابل ملاقات کند و در روزهاي جمعه و شنبه با يک تعداد از اشخاص بيشتر در دوبي نشست مفصلترِ داشته باشد .
سعيدي يکي از موضوعات مهم در صحبت با سفير سابق ايالات متحدۀ امريکا را، مسئلۀ سياست هاي اشتباه آميز و تباه کن واشنگتن در قبال افغانستان خواند. سياست هاي که شخص خليلزاد در طرح و پياده نمودن آنها سهم داشته است. بنابر برخي از گزارش ها آقاي خليلزاد در ايجاد گروه طالبان سهم داشته و بعد از سقوط رژيم طالبان در کابل در پاگيري نظام جديد نقش کليدي ايفا کرده است. بناا ً در اينجا مسئلۀ "آزموده را آزمودن خطاست" مطرح شده است .
به قول سعيدي زلمي خليلزاد از گفتن پاسخ به اينگونه پرسش ها طفره رفته ولي اعتراف نموده که در گذشته ها اشتباهات زياد رخ داده اند که نبايد صورت ميگرفتند. خليلزاد در اينجا به قانون اساسي افغانستان اشاره کرده و افزوده است: ايکاش قانون اساسي افغانستان را مانند قانون اساسي عراق براي دو سال ميساختيم تا چانس اينرا ميداشتيم که نظر به تغيير اوضاع، قانون اساسي را نيز تغيير ميداديم .
خليلزاد در ضمن اضافه کرده است که گذشته را بايد کنار گذاشت و به فکر امروز و آينده شد تا شخصِ مطلوب را براي رهبري سياسي افغانستان پيدا کرد. شخصي که مورد قبول مردم در افغانستان و کشور هاي کمک کننده باشد. البته به گفتۀ سعيدي خليلزاد در رابطه با آيندۀ افغانستان و حل مشکلات اين کشور طرح مشخصي نداشته است. اما خليزاد به اين نکته اشاره کرده است که افغانستان در يک مرحلۀ خيلي حساس قرار گرفته است و هر آن خطر اين ميرود که اوضاع وخيمتر گردد. او در عين حال اضافه کرده است که امکان اين وجود دارد تا اوضاع در تعدادي از ولايات از جمله بادغيس، قندوز و بخشي ديگرِ از صفحات شمال بغرنج تر گردد و آرامش نسبي فعلي، آرامش پيش از توفان باشد .
نتيجه گيري احمد سعيدي از صحبت هايش با زلمي خليلزاد اين است که خليلزاد قصد شرکت در انتخابات سال آينده را دارد و به گفتۀ او با "جيب پر" به کابل آمده است .
قرار است تا انتخابات رياست جمهوري افغانستان در بيست و نهم اسد سال آيندۀ خورشيدي برگزار گردد. حامد کرزي رييس جمهور برحال افغانستان يکي از نامزدان دور جديد انتخابات ميباشد وسلام رحمت اله روان


لوستل شوی 223 ځله

خپل نظر وليکئ

ټولې کړکۍ چې د ستوري (*)نښه لري ډکول يې ضروري دي