تنش ارگ و جمعیت: میانجی‌گری سازمان ملل هم ناکام شد

تنش ارگ و جمعیت: میانجی‌گری سازمان ملل هم ناکام شد

میانجی‌گری سازمان ملل متحد در حل تنش میان ارگ ریاست جمهوری و حزب جمعیت اسلامی، بی‌نتیجه پایان یافت.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از تلویزیون «آریانانیوز» نشست مشترک میان نمایندۀ سازمان ملل، کمیسیون انتخابات و نمایندگان جمعیت اسلامی و ارگ با محوریت سهم احزاب در انتخابات پارلمانی دایر شد اما طرف‌ها به نتیجه نرسیدند.

نزدیک به دو ماه از آغاز تنش جدی میان ارگ ریاست جمهوری و حزب جمعیت اسلامی می‌گذرد، تنشی که با پذیرش «استعفای» عطامحمد نور از ولایت بلخ آغاز شد و آقای نور با بیان این‌که استعفایش مربوط به گذشته و مشروط به پذیرش شرط‌های جمعیت از

سوی ارگ بوده است، این تصمیم را نپذیرفت و تاکنون به کارش به عنوان در ولایت بلخ ادامه می‌دهد.

آقای نور کنار رفتن از کرسی ولایت بلخ را مشروط به توافق میان حزب جمعیت و ارگ دانسته است، اما دو طرف پس از نه جلسه به توافق نرسیدند، سپس این مذاکرات دو هفته متوقف بود و دو روز پیش دهمین نشست گفتگو میان دو طرف نیز به نتیجه منجر نشد.

توزیع شناسنامه های الکترونیکی، تضمین موافقت نامه میان جمعیت و ارگ از سوی رییس جمهور و نهاد های بین المللی و سهیم ساختن احزاب سیاسی در انتخابات پارلمانی آینده از موارد اختلافی میان دو طرف خوانده می شود.

حفیظ منصور، عضو شورای رهبری حزب جمعیت اسلامی گفته است: «پس از دو هفته توقف دو باره گفتگو ها از سر گرفته شده است و در دور دهم پیشرفت قابل قبول صورت نگرفته… جمعیت جایی برای انعطاف پذیری ندارد؛ یا حکومت پیشنهادهای سازندۀ جمعیت را بپذیرد و و یا گفتگوها بی‌نتیجه خواهد ماند.»

دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما تا هنوز در این مورد اظهار نظر نکرده است.

 

لوستل شوی 294 ځله

خپل نظر وليکئ

ټولې کړکۍ چې د ستوري (*)نښه لري ډکول يې ضروري دي