فرماندهان پلیس کابل از طریق 'رقابت آزاد' گماشته می‌شوند

فرماندهان پلیس کابل از طریق 'رقابت آزاد' گماشته می‌شوند

وزارت داخله/ کشور افغانستان اعلام کرده که برای نخستین بار پست فرماندهان پلیس حوزه‌های امنیتی شهر کابل را به رقابت گذاشته و این فرماندهان بعد از سپری کردن موفقانه آزمون تعیین می‌شوند.

هدف از برگزاری آزمون، انجام اصلاحات و گزیدن افراد حرفه‌ای در پست‌های امنیتی شهر کابل خوانده شده است

.

ویس احمد برمک، وزیر داخله افغانستان امروز ۱۸ دلو/بهمن در مراسم آغاز برگزاری آزمون افسران پلیس برای احراز پست‌های فرماندهی حوزه‌های امنیتی کابل گفت که در انتخاب فرماندهان جدید معیارهای حرفه‌ای افسران در نظر گرفته شده و تلاش می‌شود که افراد شایسته انتخاب شوند.

او افزود که این آزمون فرصت مساویانه را برای تمام افسران پلیس افغانستان فراهم می‌کند و علاوه بر آن سوابق تمام فرماندهان سابق حوزه‌های امنیتی پلیس کابل بررسی خواهد شده که تا چه حدی موفق بوده‌اند.

آقای برمک گفت قبلا اعلام شده بود که افسران باید چه شرایط داشته باشند تا در این آزمون شرکت کنند.

در هفته‌های گذشته کابل شاهد حمله‌های خونین بوده‌است. مردم این شهر معتقدند که ضعف در ساختار نیروهای امنیتی افغانستان بخصوص پلیس باعث شده که شهر کابل برای نیروهای شورشی مخالف دولت نفوذ پذیر شود.

پیش از این در انتخاب فرماندهان پلیس شهر کابل افراد با نفوذ و زومند نقش داشتند و وزیران کشور افغانستان نیز مجبور بودند تا به خواسته‌های این افراد تن دهند.

این روند باعث شده که مردم فرماندهان پلیس را به دست داشتن در فساد و چشم پوشی در مقابل جرایم سازمان یافته متهم کنند.

مشخص نیست که با اصلاحات جدید چه تغییری در وضعیت امنیتی شهر کابل ایجاد خواهد شد ولی دولت اعلام کرده که ایجاد اصلاحات در وزارت کشور افغانستان از اولویت‌ها است. هدف این است که این نهاد بتواند اعتماد مردم را جلب کند.

چند روز قبل برنامه جامع امنیتی شهر کابل که شامل بخش‌های هماهنگی، انسجام، اطلاعات، تقویت نیروهای امنیتی و دفاعی، جابجای موثر نیروهای پلیس و اصلاحات همه‌جانبه در بخش پلیس بود، در کابینه افغانستان تایید شد.

 

لوستل شوی 248 ځله

خپل نظر وليکئ

ټولې کړکۍ چې د ستوري (*)نښه لري ډکول يې ضروري دي